mobileeu

5 najlepszych roślin na smog – o czym warto wiedzieć

2019-09-24 / 15:30

5 najlepszych roślin na smog – o czym warto wiedzieć

Idzie jesień, a więc doskonała pora na sadzenie drzew i krzewów w naszych ogrodach. Warto zadbać o różnorodność roślin, aby przez cały rok mieć wokół siebie enklawę czystego powietrza. Zobacz, jakie rośliny pomogą Ci w walce z otaczającym smogiem.

Najskuteczniejsze w walce ze smogiem są drzewa i krzewy o dużych liściach, które pełnią rolę filtra przed szkodliwymi dla nas substancjami. Liście chronią nas m.in. przed osadzającymi się na nich cząsteczkami pyłów zawieszonych – PM2,5 i PM10. Ten pierwszy jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ jest drobny i w łatwy sposób może przedostać się do krwioobiegu człowieka, powodując różne choroby, typu astma, nowotwory płuc, czy zaburzenia rytmu serca. 

Według obliczeń naukowców jeden hektar lasu liściastego zaspokoi dobowe zapotrzebowanie na tlen ponad 2,5 tys. ludzi, dostarczając ok. 700 kg tlenu w ciągu 24 godzin, zaś jedno tylko drzewo może wyprodukować w roku tlen, który wystarczy nawet dla 10 osób. Zatem warto sadzić?

Biorąc pod uwagę fakt, że w naszym klimacie mamy do czynienia również z niższymi temperaturami, od późnej jesieni do wiosny, warto zainwestować też w rośliny zimozielone, w tym iglaki. Wszystkie rośliny produkują ważny dla nas tlen oraz pochłaniają dwutlenek węgla, a do tego część z nich, np. iglaków ma działanie bakteriobójcze.

Jakie rośliny wybrać?

  • Klon – piękne drzewo o dużych liściach, jesienią przebarwiających się na żółto, pomarańczowo i czerwono. Istnieje wiele jego odmian, dlatego z pewnością znajdziesz odpowiedni dla siebie gatunek, w zależności od powierzchni ogrodu, który posiadasz. Do małych ogrodów rekomendowany jest klon palmowy. Drzewo o pięknym wyglądzie, a niemal sprawdza się w każdych warunkach.
  • Oxytree (zwane Paulownią Clon in Vitro lub drzewem tlenowym) – drzewo liściaste, o niesamowitym tempie wzrostu, nawet do 3 metrów rocznie! Produkuje ogromne ilości tlenu i wykazuje odporność na trudne warunki glebowe, choć najlepiej sprawdzi w miejscach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru. Posiada okazałe liście o sercowatym kształcie i zdolność odradzania się z pnia. Do tego raz w roku kwitnie, a nektar z jej kwiatów może być źródłem pysznego miodu.
  • Sosna – to jeden z najpiękniejszych iglaków, często wykorzystywanych w Polsce do aranżacji ogrodu. Jego urok cieszy nasze oczy przez cały rok, a roślina doskonale sprawdza się w walce ze smogiem. Istnieje wiele odmian sosny – począwszy od dorodnych drzew, po gatunki o niskim wzroście i krzewiastym pokroju. Sosna jest odporna na warunki środowiskowe.
  • Świerk srebrny (zwany również świerkiem kłującym) – niezwykle ozdobne drzewo, o dekoracyjnym kolorze igieł, ale również szyszkach, dorastające nawet do 15-20 metrów wysokości. Ma intensywny, żywiczny zapach. Bardzo popularne w Polsce, znane dzieciom jako choinka bożonarodzeniowa. Odporna na warunki środowiskowe.
  • Bluszcz pospolity – to zimozielone pnącze, które z powodzeniem można zasadzić w każdym ogrodzie, parku, ale także w doniczkach na tarasie i balkonie. Może być doskonałym filtrem także w Twoim domu, dobrze pochłania np. formaldehyd. Bluszcz to mało wymagająca i szybko rosnąca roślina, doskonale sprawdza się też jako element dekoracyjny do obsadzeń drzew, murów, czy płotów.