Alergia od smogu - jak się chronić?
2022-11-09 / 08:00
Sezon jesienno-zimowy to niestety czas, w którym wzrasta stężenie smogu, a smog potęguje objawy alergii. Jak chronić siebie i bliskich, tym bardziej, że Polska zajmuje najgorsze miejsce spośród państw unijnych pod względem stanu środowiska.
Wynika to z raportu opracowanego przez Fundację Schaumana i Adenauera “Europa przeciw katastrofie klimatycznej”, 2022. Polska należy do niechlubnej trójki państw o najwyższej śmiertelności, spowodowanej zanieczyszczeniami powietrza - na milion mieszkańców umierają z tego powodu niemal 724 osoby rocznie.
Niepokojące dane
Co czwarty Polak zmaga się z objawami alergii, które obniżają jakość życia. Na rozpowszechnianie alergii niewątpliwie wpływ ma postępująca degradacja środowiska naturalnego. Cząsteczki zanieczyszczonego powietrza przedostają się do organizmu, łączą się z alergenami i stają się bardziej toksyczne, wywołując dotkliwe podrażnienia - uważa prof. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wyższe stężenia pyłków w powietrzu korelują też ze zwiększonymi wskaźnikami infekcji SARS-CoV-2.
Alergię na smog potwierdzili krakowscy lekarze z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Smog uczulił aż 75 proc. zdrowych osób i 83 proc. alergików spośród badanych przez nich pacjentów. Zaobserwowane objawy to: nieżyt nosa, kichanie, kaszel, świąd, ból gardła i łzawienie oczu.
Jak chronić się przed alergią na smog?
- Po pierwsze monitoruj jakość powietrza w otoczeniu, w którym przebywasz, aby wiedzieć, jakie jest stężenie szkodliwych substancji. Są domowe urządzenia do tego celu, ale także ogólnodostępne mapy, typu GIOŚ.
- W sytuacji smogu unikaj przebywania na zewnątrz i wietrzenia mieszkania czy domu, wstrzymaj się, aż parametry będą nieco korzystniejsze.
- Jeśli Twoje dziecko musi wyjść na zewnątrz, wyposaż je w antysmogową maseczkę ochronną lub przynajmniej zwróć mu uwagę, aby starało się oddychać nosem, a nie ustami.
- Zainwestuj w domowy oczyszczacz powietrza.
- W domu możesz też otoczyć się roślinami, które posiadają korzystne właściwości filtrujące powietrze. Należą do nich np. skrzydłokwiat, rapis wyniosły, bluszcz, paprotka, czy begonia.
- Gdy masz urlop lub wolne chwile, korzystaj z nich, kierując się w stronę czystych miejsc. Nie bez powodu lekarze zalecają dzieciom przewlekle chorym częste wyjazdy nad morze.
Już wkrótce będziesz mógł też wyposażyć się tworzone przez nas rozwiązanie AeroLung, inteligentny osobisty system monitorowania smogu pozwoli monitorować jakość powietrza w otoczeniu, w którym przebywasz Ty, czy Twoje dzieci, niezależnie, czy spędzasz czas w domu, czy na zewnątrz oraz wybrać trasy i miejsca najlepsze dla Waszego zdrowia.