Chrońmy dzieci przed zatruciem lekami
2019-09-06 / 12:25
Czy wiesz, że w Polsce 61% zatruć u dzieci jest przypadkowych? Dochodzi do nich najczęściej w domu. Często powodem są leki, pozostawione przez rodziców w miejscu dostępnym dla dziecka. To szczególnie ważna informacja dla osób posiadających dzieci w wieku przedszkolnym, u których stwierdza się najwięcej tego typu zatruć.
Miejsce, w którym przechowujemy leki, powinno znajdować się poza zasięgiem dziecka! Tymczasem często trzymamy je w kuchni lub łazience. Nie dość, że są to pomieszczenia łatwo dostępne dla dzieci, to dodatkowo szczególnie narażone na wahania temperatur i wilgotności, co może niekorzystnie wpływać na skład chemiczny leków i stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Wg danych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatrucia lekami stanowią aż połowę wszystkich zatruć u dzieci. Dlatego też wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego urząd zdecydował rozpocząć akcję edukacyjną na temat bezpiecznego przechowywania i przyjmowania leków oraz opublikował w tym celu film. Zachęcamy do jego obejrzenia!
Potwierdza on niestety fakt, że do zatruć zwłaszcza u dzieci najmłodszych dochodzi często na skutek leków pozostawionych przez rodziców na blacie kuchennym, w szufladzie, kuchennej szafce, czy w torebce.
Innym powodem jest niewłaściwe stosowanie leków. Urząd przestrzega, że czasami rodzice – bez konsultacji z lekarzem - podają dzieciom leki, które sami stosują, tylko w innej dawce, a to niesie zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Organizm dziecka może szybciej i gwałtowniej zareagować na leki i ew. działania niepożądane.
Problemem dla zdrowia malucha może być także podanie leku dedykowanego dzieciom, ale w niewłaściwej dawce. Dlatego też leki trzeba stosować ściśle wg wskazówek lekarza lub farmaceuty oraz zapoznać się z dołączoną do nich ulotką.