Pieczary ognia – 5 nietuzinkowych porad, o czym warto pamiętać w upalne dni
2019-06-23 / 13:03
Część z nas już ma dosyć gorąca, a upalne dni dopiero nadchodzą. Mają zacząć się od tego weekendu. O czym warto pamiętać? Dzielimy się z Wami kilkoma radami, które nie są tak oczywiste jak picie dużej ilości schłodzonych napojów, noszenie nakryć na głowę, czy smarowanie się kremem z filtrem. Koniecznie przeczytajcie.
1) Herbata saharyjska
Napój cudotwórcy, zwany także herbatą beduińską, po hassańsku, czy po arabsku. Niektórzy z Was być może pomyślą, co za pomysł - pić ciepłą, słodką herbatę w gorące dni? A jednak tak, chodzi o to, aby Twój organizm wyprodukował więcej ciepła i w ten sposób wyrównał temperaturę ciała z otoczeniem.
Zaparzona herbata z 4-5 łyżeczkami cukru (np. trzcinowego), z dodatkiem mięty (pęczek) lub kardamonu (5-6 ziaren) jest pyszna, wspaniale gasi pragnienie i delektują się nią nawet przeciwnicy słodzenia.
Jest dużo lepszym zamiennikiem niż napoje gazowane, czy kawa, które tylko na chwilę ugaszą pragnienie, a za moment wywołają jeszcze większe pragnienie.
Jeśli preferujesz jednak zimne napoje, to postaw na wodę niegazowaną lub soki ze świeżych owoców, z dodatkiem wody i mięty.
2) Pikanteria smaku
Analogiczny efekt jak gorąca herbata wywołuje pikantne jedzenie. Ponadto ostre przyprawy, jak: papryczka chili, curry, imbir, kurkuma działają antybakteryjnie, zabezpieczając żywność w upalne dni.
3) Przewiewne ubranie
W upalne dni zazwyczaj zakładamy skąpe stroje, to błąd. Znacznie lepiej jest założyć jasne, luźne i przewiewne ubranie (z naturalnych tkanin), które doskonale ochroni nas przed słońcem, stanowiąc przyjemne i wilgotne schłodzenie.
4) Spanie w chłodzie
Jak zapewne wiesz, ciepłe powietrze unosi się do góry, zatem najchłodniej i najprzyjemniej będzie przy ziemi. Jeśli nie masz w domu klimatyzowanych pomieszczeń - w skrajnie upalne dni – zamiast kłaść się do snu w ciepłym łóżku, rozłóż na podłodze karimatę i przetrwaj tę noc przy chłodnym podłożu.
5) Uwaga na leki
Upał jest szczególnie dotkliwy dla dzieci i starszych, zwłaszcza jeśli zmagają się w tym czasie z jakimiś infekcjami czy innymi chorobami i przyjmują leki. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na temperaturę przechowywanych leków, które mogą stracić swoją skuteczność lub nawet poważnie zaszkodzić, jeśli będą trzymane w niewłaściwych warunkach. Dbajmy też, aby Twoi podopieczni byli właściwie nawodnieni, bo brak wody spowoduje większe stężenie leku w organizmie, co również może być niebezpieczne dla zdrowia i życia.