mobileeu

Seniorze, żyj bezpiecznie z lekami

2019-10-01 / 18:08

Seniorze, żyj bezpiecznie z lekami

Leki co do zasady mają pomóc seniorom w zwalczaniu różnych chorób i dolegliwości, które pojawiają się wraz z upływem wieku. Jednak niewłaściwie dobrane lub stosowane, np. nieregularnie lub zbyt często, bądź nieodpowiednio łączone z innymi, mogą stanowić poważne zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Warto podjąć temat potrzeby edukacji starszych w tym zakresie.

Ludzie starsi przyjmują średnio od 4 do 6 leków. Do tego świat reklamy powoduje, że naturalnie chcąc pozbyć się bólu czy innych nieprzyjemnych objawów doraźnie sięgają po różne leki bez recepty, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Tym samym zwiększają ryzyko wystąpienia u siebie potencjalnie niebezpiecznych interakcji, których częstotliwość dodatkowo rośnie z wiekiem. Czasami przyczyną interakcji lub obniżonej skuteczności leczenia jest też niewłaściwa dieta, w połączeniu z lekami. 

Dlatego też warto przypominać o kilku żelaznych zasadach, które wyjdą na zdrowie wszystkim:

  • Zachować racjonalność w leczeniu i stosować się do zaleceń lekarzy!
  • Czytać ulotki 
  • Leki popijać wodą, najlepiej w temperaturze pokojowej
  • Jeśli mamy ochotę, np. na owoc – dobrym przykładem może być tu grejpfrut, który wpływa na zmianę metabolizmu leków, zachowajmy kilkugodzinną przerwę pomiędzy wzięciem leku a jego zjedzeniem 
  • Nie przyjmujmy w tym samym czasie leków w połączeniu z witaminami
  • Stosujmy różne sprawdzone przez siebie metody, które mogą wesprzeć nas i bliskich w pamiętaniu o przyjęciu leku – kontakt bezpośredni, notatki, dozowniki na leki, aplikacje. Coraz więcej na rynku pojawia się ciekawych rozwiązań w tym zakresie.

Wg badań statystycznych, przeciętna długość życia kobiet w Polsce w 2018 r. wyniosła 81,7 lat, a mężczyzn – 73,8. Co ciekawe, ok. 1,5 mln osób w Polsce sprawuje opiekę nad dorosłymi – chorymi i starszymi. 

Z kolei z badań, przeprowadzonych przez Politechnikę Opolską po kierunkiem dr Sabiny Kubiciel-Lodzińskiej wynika, że coraz częściej opiekę nad seniorami w Polsce sprawują Ukraińcy, z czego 80% z nich posiadało wykształcenie wyższe. Ponad 60% badanych pracowało nielegalnie.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został uchwalony 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.