mobileeu

Zadbaj o leki podczas upałów

2021-07-31 / 11:43

Zadbaj o leki podczas upałów

Czy jesteś gotowy na zmiany klimatyczne? Fala upałów na dobre zagościła w to lato. W Polsce, ale także na świecie padają nowe rekordy maksymalnych temperatur, zaś naukowcy ostrzegają, że przyszłość przyniesie nam upały nawet siedem razy częściej niż w ciągu ostatnich 30 lat. Wielu z nas pamięta o kremach z filtrem, nakryciach głowy, ale ilu z nas pomyślało, aby odpowiednio zabezpieczyć domowe apteczki z lekami?

Coraz mniej osób kwestionuje postępujące “na oczach wszystkich” zmiany klimatyczne, których skutkiem są ekstremalne zjawiska pogodowe, jak burze, susze, tornada, fale upałów i pożary lasów. Ilu z nas jednak zastanawia czy analizuje, jakie ukryte zagrożenia związane ze zdrowiem niosą za sobą zmiany klimatyczne?

Jak zacytował PAP wypowiedź Zbigniewa Kundzewicza z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu, “jeśli w danym roku występuje fala upałów, podczas niej i tuż po jej zakończeniu widać w statystykach efekt śmiertelnego żniwa. Kiedy temperatury są ponadprzeciętnie wysokie, rośnie liczba zgonów w porównaniu z dniami, kiedy upałów nie było”. Szczególnie narażone są osoby starsze - 65 plus i zmagające się z chorobami krążenia.

“Jako społeczność musimy przygotować się na te zmiany, bo dziś nie jesteśmy gotowi. Badanie, które przeprowadziliśmy wśród kilkudziesięciu rodziców i opiekunów dzieci, które z powodu różnych chorób trafiły do Oddziału Hospitalizacji Jednego Dnia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie pokazało, że wielu rodziców mylnie traktuje rekomendowaną przez producentów temperaturę przechowywania leków tzw. +pokojową+ z tą, która aktualnie panuje w domu, a 70% z nich przechowuje leki w kuchni, a więc pomieszczeniu szczególnie narażonym na skoki temperatur” - powiedział Cezary Kępczyński, Prezes Zarządu Tixon Technology. 

“To niestety pokazuje nasz poziom świadomości społecznej. Jeśli chcemy postawić na profilaktykę zdrowia, zwłaszcza jako starzejące się społeczeństwo oraz zwiększyć skuteczność leczenia, powinniśmy zadbać o każdy aspekt tego leczenia - systematyczne dawkowanie leków zgodnie ze wskazaniami lekarzy, właściwe przechowywanie leków oraz ich ochronę” - podkreślił Cezary Kępczyński.

Opublikowane kilka dni temu treści przez serwis pogoda.interia.pl nie pozostawiają złudzeń. Przywołują najnowsze badanie dr Ericha Fischera z Politechniki w Zurychu, z którego wynika, że po 2050 roku gorące okresy mogą występować od trzech do 21 razy częściej… 

Przygotujmy się zatem na te ekstrema pogodowe!