mobileeu

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce upośledza rozwój dzieci i zagraża życiu

2022-10-28 / 19:46

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce upośledza rozwój dzieci i zagraża życiu

Zanieczyszczenie powietrza powoduje liczne choroby u dzieci - układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, a nawet upośledza rozwój niektórych rejonów mózgu - dowodzą najświeższe badania. To alarmująca sytuacja, zważając na dane UNICEF, z których wynika, że Polska zajmuje 40. miejsce na 43 kraje pod względem zanieczyszczeń powietrza. Gorszym powietrzem oddychają dzieci tylko z Turcji, Chile i Korei Południowej.


 

Wg UNICEF, dzieci w Polsce wdychają ponad 22 mikrogramy na m3 szkodliwych pyłów PM 2,5. W Europie zanieczyszczone powietrze przyczynia się do większej liczby zgonów niż tytoń!

“Dzieci są bardziej narażone na zanieczyszczenia powietrza niż dorośli, gdyż mają mniejszą pojemność płuc i słabiej rozwinięty układ odpornościowy, są niższe znajdują się także bliżej gruntu, gdzie zazwyczaj gromadzą się zanieczyszczenia” - zwracają uwagę autorzy tegorocznego raportu UNICEF “Miejsca i przestrzenie. Wpływ środowiska na dobrostan dzieci” (2022). Zanieczyszczenie powietrza zaczyna szkodzić dzieciom jeszcze przed ich narodzinami, ponieważ toksyczne powietrze wdychane przez kobietę w ciąży może prowadzić do szybszego starzenia się komórek płodu. 

O szkodliwości smogu na dzieci dowodzą także inne badania. 

Warszawski Uniwersytet Medyczny, wspólnie z Politechniką Warszawską i firmą ARC Rynek i Opinia, przeprowadził badanie (2019), cytowane przez serwis Zdrowie, z którego wynika, że zanieczyszczenie powietrza wpływa negatywnie na kondycje górnych dróg oddechowych u dzieci w wieku 3-12 lat. Wysokie stężenie pyłu PM2,5 i PM10 wywołuje u nich różne uciążliwe objawy, takie jak: kichanie, katar, astma, alergia wziewna, trudności w myśleniu i dreszcze oraz kaszel. Próbą ogólnopolską objęto 1475 dzieci. 

Z kolei autorzy publikacji “Environmental Pollution”, którzy przebadali ok. 3,5 tys. dzieci (2022), dostrzegli wpływ zanieczyszczeń powietrza we wczesnym okresie życia na rozwój mózgu oraz korelację pomiędzy stężeniem cząsteczek PM2,5 i rozmiarem skorupy u dziecka, odpowiedzialnej m.in. za kontrolę ruchu, czy przyswajanie wiedzy. Okazało się, że im większe narażenie na stężenie cząsteczek PM2,5, tym większa objętość skorupy, zwłaszcza w pierwszych 2 latach rozwoju dziecka. To z kolei może wiązać się z różnymi zaburzeniami psychicznymi, np. autyzmem, czy zespołem obsesyjno-kompulsywnym.

Badanie dr n. med. Małgorzaty Bulandy oraz Weroniki Michalak (2021) wskazało, że zanieczyszczenia powietrza powodują u dzieci stres oksydacyjny oraz stany zapalne nie tylko w płucach, ale dosłownie w całym organizmie. Ma negatywny wpływ na układ immunologiczny dziecka, krew i naczynia krwionośne, kości, mózg i układ nerwowy, serce, oczy, nerki, drogi oddechowe, układ rozrodczy i skórę.

Jak chronić dzieci przed smogiem?

  • Po pierwsze monitoruj jakość powietrza, aby mieć wiedzę, jakie jest stężenie szkodliwych substancji w danej chwili. Są domowe urządzenia do tego celu, ale także ogólnodostępne mapy, typu GIOŚ.
  • W sytuacji smogu unikaj przebywania na zewnątrz i wietrzenia mieszkania czy domu, wstrzymaj się, aż parametry będą nieco korzystniejsze.
  • Jeśli Twoje dziecko musi wyjść na zewnątrz, wyposaż je w maseczkę ochronną lub przynajmniej zwróć mu uwagę, aby starało się oddychać nosem, a nie ustami.
  • Zainwestuj w domowy oczyszczacz powietrza.
  • Gdy masz urlop lub wolne chwile, korzystaj z nich, kierując się w stronę czystych miejsc. Nie bez powodu lekarze zalecają dzieciom przewlekle chorym częste wyjazdy nad morze.

Wierzymy, że tworzone przez nas rozwiązanie AeroLung, inteligentny osobisty system monitorowania smogu pozwoli w przyszłości rodzicom monitorować jakość powietrza w otoczeniu, w którym przebywają ich dzieci, niezależnie, czy spędzają czas w domu, czy na zewnątrz oraz wybrać trasy i miejsca najlepsze dla ich zdrowia.