mobileeu

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa otyłość u dzieci

2023-08-10 / 14:08

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa otyłość u dzieci

Czy wiesz, że zanieczyszczenie powietrza może zwiększać otyłość wśród dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym oraz w szkole podstawowej? Taką korelację dostrzegli naukowcy z  Instituto de Salud Global Barcelona (ISGLOBAL) we współpracy z badaczami z Institut Universitari d’Investigacio en Atencio Primaria w Barcelonie. Wyniki badania opublikowało czasopismo “Environmental Pollution” oraz forsal.pl.

Wnikliwej analizie poddano dane zebrane wśród 46 644 katalońskich dzieci i nastolatków w wieku od 2 do 17 lat, które w latach 2011-2018 zmieniły jednorazowo miejsce zamieszkania. Badacze sprawdzili w obszarze zamieszkania dzieci przed i po przeprowadzce roczny poziom dwutlenku azotu oraz pyłów zawieszonych o średnicy nie większej niż 10 mikrometrów (PM10) i o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra (PM 2,5). Natomiast wzrost masy ciała był mierzony w placówkach podstawowej opieki zdrowotne.

Eksperyment potwierdził zależność - wzrost masy ciała odnotowano u dzieci po przeprowadzce na tereny o większym zanieczyszczeniu powietrza. Dowiedz się więcej o szczegółach tego badania.

Wierzymy, że nasze rozwiązanie AeroLung, inteligentny osobisty system monitorowania smogu pozwoli monitorować jakość powietrza w otoczeniu, w którym przebywasz Ty i  Twoje dzieci, niezależnie, czy spędzasz czas w domu, czy na zewnątrz oraz wybrać trasy i miejsca najlepsze dla Waszego zdrowia.