Państwa Unii Europejskiej zatwierdziły nowe normy jakości powietrza, które zaczną obowiązywać od 2030 roku. To niezwykle istotny krok, mający na celu zmniejszenie negatywnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie publiczne oraz środowisko naturalne. Wprowadzone regulacje mają za zadanie dostosowanie dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń do bardziej rygorystycznych standardów zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Styczeń to czas postanowień noworocznych, a jednym z powszechnych celów jest zazwyczaj bardziej aktywny tryb życia. Czy jednak smog może być powodem, dla którego nie udaje ci się wprowadzić regularnych ćwiczeń do swojego życia? Naukowcy twierdzą, że istnieje zaskakująca zależność między jakością powietrza a naszym siedzącym trybem życia.
W tym magicznym okresie, życzymy Wam wyjątkowych chwil w gronie najbliższych, pełnych radości, zdrowia i szczęścia!
AeroLung - Twój cyfrowy opiekun płuc, zakwalifikował się do półfinałowej prezentacji międzynarodowego konkursu Mother and Child Startup Challenge, plasując się wśród 14 wyróżnionych projektów B+R oraz w TOP 30 wszystkich firm zakwalifikowanych do półfinału.
Czy wiesz, że zanieczyszczenie powietrza może zwiększać otyłość wśród dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym oraz w szkole podstawowej? Taką korelację dostrzegli naukowcy z Instituto de Salud Global Barcelona (ISGLOBAL) we współpracy z badaczami z Institut Universitari d’Investigacio en Atencio Primaria w Barcelonie. Wyniki badania opublikowało czasopismo “Environmental Pollution” oraz forsal.pl.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak rosnące ceny i spadek dochodów mogą wpływać na Twoją zdolność do przestrzegania zaleceń lekarskich? Ostatnie badania opublikowane w British Medical Journal rzucą światło na to, jak kryzys kosztów życia w Europie może mieć znaczący wpływ na zdrowie i możliwość dostępu do leków, których potrzebujesz.
Smog negatywnie wpływa na zdrowie brytyjskich nastolatków. Przeprowadzone badania wśród młodzieży w wieku 11-16 lat potwierdziły, że długotrwałe narażenie na pył zawieszony PM 2,5 wiąże się z wyższym ciśnieniem krwi, zwłaszcza u dziewcząt, a to może być źródłem poważnych chorób w przyszłości. Dane opublikowało pismo PLOS One oraz interia.pl.
Jak przechowywać bezpiecznie leki w domu? Czy monitorowanie warunków przechowywania leków w domu jest potrzebne? Jak ograniczyć zatrucie dzieci w domu lekami? Czy zmiany klimatyczne wpłyną na konieczność zmiany sposobu przechowywania leków w domu? To tylko wybrane spośród wielu pytań, jakie zadaliśmy Sztucznej Inteligencji, na chacie GPT. Chcecie poznać opinie? Koniecznie czytajcie dalej i dajcie znać, czy jesteście zgodni?
Sezon jesienno-zimowy to niestety czas, w którym wzrasta stężenie smogu, a smog potęguje objawy alergii. Jak chronić siebie i bliskich, tym bardziej, że Polska zajmuje najgorsze miejsce spośród państw unijnych pod względem stanu środowiska.
Zanieczyszczenie powietrza powoduje liczne choroby u dzieci - układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, a nawet upośledza rozwój niektórych rejonów mózgu - dowodzą najświeższe badania. To alarmująca sytuacja, zważając na dane UNICEF, z których wynika, że Polska zajmuje 40. miejsce na 43 kraje pod względem zanieczyszczeń powietrza. Gorszym powietrzem oddychają dzieci tylko z Turcji, Chile i Korei Południowej.